بررسی تخلفات مربوط به زایمان

با توجه به پیشرفت روز افزون علم در زمینه بارداری و زایمان بسیاری از اتفاقاتی که حین تولد که منجر به آسیب رسیدن به نوزاد و مادر می شود را می توان جلوگیری کرد یکی از حرفه های بسیار حساس حرفه ی مامایی است که بسیار مهم در تولد یک جنین است به شکلی که اگر قصوری در کار یک ماما رخ دهد آسیب های بسیار جدی ای به طفل یا مادر خواهد رسید. به همین دلیل کارشناسان ما به بررسی و تهیه گزارش در خصوص این تخلفات می‌پردازند. تخلف پزشکی مامایی میتواند به شکل های زیر باشد.

یکی از انواع قصور پزشکی ماما می تواند عدم توجه به نوزاد و علائم حیاتی او باشد به شکلی که ماما متوجه مشکل پیش آمده برای نوزاد در حین تولد نشود می تواند آسیب جدی به نوزاد برساند. یکی دیگر از انواع اشتباهات و تخلفاتی که ماماها می توانند مرتکب شوند عدم تشخیص و انجام دادن موعد انجام عمل سزارین است که این عمر بسیار مهم است زیرا اگر تاخیری در تولد جنین انجام بگیرد باعث صدمه دیدن مادر و نوزاد می شود. همچنین استفاده از ابزار های نامتناسب در حین انجام عمل میتواند مشکل زا باشد یا اگر کادر پزشکی از عمل نا متناسبی برای تسریع در به دنیا آوردن نوزاد شوند ممکن است نوزاد دچار فلج شود. یاد درجایی دیگر حتی کادر پزشکی موظف به چک کردن شرایط و علایم حیاتی مادر است که در صورت چک نشدن این علائم ممکن است باعث بروز عوارضی از قبیل وقوع دیابت بارداری و یا حتی فشار خون بالا می شود.

به عنوان مثال اگر خانواده نوزاد پس از به دنیا آمدن آن توسط کادر پزشکی متوجه شوند که نوزاد در اثر فشار آوردن بیش از حد توسط کادر پزشکی دچار فلج سیستم عصبی بازو شده میتوانند با پیگیری های حقوقی از ماما و کادرپزشکی ای که در پروسه وضع حمل آن شخص حضور داشته اند شکایت به عمل بیاورند در چنین مواردی قانون صراحتا مواردی که  باعث آسیب رسیدن به نوزاد شده را بیان کرده است.

قصور پزشکی در حیطه ی زنان و زایمان

در زمینه زنان و زایمان شکایات بسیاری از پزشکان متخصص صورت گرفته. این زمینه از تخلفات پزشکی را می توان یکی از حساس ترین مسائل پزشکی نام برد چرا که پزشک همزمان باید هم باید متضمن سلامت مادر باشد و هم طفلی که به دنیا می آید باید در شرایط مناسب باشد تا کل پروسه زایمان و بارداری به درستی صورت گیرد.

تخلفات مالی در زمینه زایمان

یکی از مواردی که می توان به عنوان تخلف پزشکی زنان و زایمان نام برد پزشکان متخصص زنان و زایمان حق تبلیغ محصولات به خصوصی که از قبل آن ممکن است سودی به آن ها برسد را ندارند همچنین متخصصین حق دریافت وجه بابت سونوگرافی را از بیماران خود را ندارند زیرا سونوگرافی در زمینه زایمان یکی از ابزار کمک تشخیصی شناخته شده و پزشک حق تحمیل هیچ هزینه ای را به بیمار ندارد در موارد مشابه نیز شما میتوانید با مشورت از کارشناسان و وکلای ما نیز به بررسی حقوق خود در این زمینه بپردازید.

تخلفات جانی زایمان و زنان

مادر یا فرزند ممکن از در طول پروسه بارداری و یا زمان زایمان از طرف پزشک و یا کادر درمانی آسیب ببیند که در این مواقع بیمار می تواند با شکایت در مراجع ذیربط از پزشک خود به دنبال حقوق از دست رفته ی خود باشد که معمولا دادگاه با تعیین مجازات هایی از قبیل دیه و یا ارش مرتکبان اشتباهات پزشکی را مجازات می کند. معمولا دعاوی ای که برای قصور پزشکی به کار می روند از قیبل :

برای بیمار: بدشکلی عضو ، درد و رنج ، خسارت مالی ،ناتوانی ، اختلال عملکرد ، قطع عضو ، آسیب ، نقص عضو، فلجی و از دست دادن لذت زندگی و یا حتی مرگ می تواند باشد

و یا برای کادر پزشکی عاوملی از قبیل مشکلات روانی ، مشکلات اجتماعی  و یا از قبیل استرس و اضطراب ، عجله ، عصبانیت ،رسوایی و از بین رفتن وجه اجتماعی  و یا حتی سو سابقه پزشکی نام برد.

آمارهای تکان دهنده در زمینه قصور و تخلفات پزشکی زنان و زایمان:

طبق آمار سال های 90 و 91 تعداد 30 نفر منجر به مرگ و 28 نفر دچار نقص عضو توسط ماما ها و در پزشکان متخصص زنان 127 نفر منجر به مرگ و 53 نفر دچار نقص عضو شدند. از دلایل این اتفاقات میتوان به بی مبالاتی، بی احتیاطی ، عدم مهارت و عدم رعایت نظامات دولتی اشاره کرد. البته که همه دچار این اتفاقات تلخ و ناگوار از قبیل مرگ و میر و نقص عضو نمی شوند و بعضا می توان با کمی احتیاط از بسیاری از مسائل این دستی پیشگیری کرد.

امروزه قصور پزشکی بعد از تصادف ، ایدز ، سرطان و...  در رده هشتم جهان قرار دارد.

حال اگر شخصی در موقعیت مشابه قرار گرفت باید چه کند؟ مثلا شخصی را در نظر بگیرید که که پس از وضع حمل از به شکل سزارین حال طبیعی شکم خود را از دست داده و احساس پزشک در این زمینه  کم کاری کرده است . ابتدا باید بیمار حقوق خود را بشناسد و سپس در مسیر قانونی درست حرکت کند یعنی ابتدا بیمار باید با کارشناس و مشاور حقوقی در این زمینه مشورت کند و سپس در مسیر درست پیگیر حقوق خود باشد. یا در مثال دیگر ممکن است شخصی فرزند یا همسر خود را حین زایمان از دست داده باشد و تخلف کادر درمانی مانند ماما ، پزشک متخصص زنان و... برای او مسجل گذشته باشد، آن شخص باید ابتدا با مشاوره درست در این زمینه به دنبال احقاق حقوق خود برود.

 

با همه این مسائل می توان با انتخاب های درست و آگاهی کامل پروسه بارداری ( از قبل از بارداری تا زایمان ) می توان از وقوع  بسیاری از این اتفاقات پیشگیری کرد. همچنین پزشکان نیاز دارند تا با بروز کردن دانش خود و کسب مهارت در این زمینه تعداد این حوادث را به حداقل برسانند تا شاهد بروز چنین اتفاقات ناگواری در این زمینه نباشیم.

اما تقریبا این موضوع در همه دنیا به موضوعی گریز ناپذیر تبدیل شده است و بهترین راه برای جبران خسارت و دریافت گزارش از پزشک مراجعه به کارشناسان رسمی در حوزه پزشکی است. کارشناس پرستاری نیز با توجه به تخصص خود در این خصوص می‌تواند راهنمایی برای جبران خسارات باشد. در صورت نیاز به کارشناس می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود تماس حاصل نمائید.